ZBIORY

Podstawą tworzenia zbiorów Biblioteki WSD w Rzeszowie były liczne dary od osób duchownych i świeckich. Była to odpowiedź na odezwę ks. biskupa ordynariusza Kazimierza Górnego ogłoszoną w roku 1993, w której to władze diecezji zwróciły się z prośbą o pomoc w przygotowywaniu bazy naukowej dla studentów powstającego Seminarium Duchownego. Od samego początku Biblioteka zabiegała o kompletowanie dzieł związanych z profilem kształcenia w tutejszej uczelni. Poszukiwano w pierwszej kolejności książek o treści teologicznej, filozoficznej i historycznej. Z każdym rokiem książnica WSD powiększała swój księgozbiór nie tylko w drodze dalszych darów, ale również poprzez systematyczne zakupy. Cennym źródłem pozyskiwania nowości jest od kilku lat tzw. egzemplarz obowiązkowy otrzymywany z Poligrafii Wyższego Seminarium Duchownego w Rzeszowie.

Dzięki współpracy z austriacką parafią w Grazu, Biblioteka otrzymuje wiele cennych darów w postaci książek i czasopism naukowych. Główna literatura gromadzona przez tutejszą Bibliotekę, to dzieła dotyczące teologii i nauk pokrewnych. Jednakże można tu również znaleźć książki o tematyce historycznej, psychologicznej, filozoficznej, socjologicznej. Część zbiorów to także klasyka literatury polskiej i światowej, piękne wydania albumowe o sztuce, pozycje związane z regionem tzw. resoviana i wiele innych. Bogaty zbiór stanowią dzieła obcojęzyczne [głównie w j. niemieckim, francuskim, angielskim i łacińskim]. Dobrze zaopatrzony jest również tzw. księgozbiór podręczny [słowniki, leksykony, encyklopedie, atlasy itp.].

Biblioteka również gromadzi i opracowuje prace dyplomowe i seminaryjne alumnów WSD. Księgozbiór Biblioteki WSD dzieli się na Księgozbiór Główny, Księgozbiór podręczny i tzw. Zakłady Naukowe: Z. Filozoficzny, Z. Egzegezy [Biblijny], Z. Teologiczny, Z. Historyczny oraz Z. Nauk Społecznych i Prawa.  Stan zinwentaryzowanego księgozbioru w czerwcu 2013 roku wynosił ponad 40 tys. egzemplarzy. Około 10 tys. książek, które wpływają z darów czeka na skatalogowanie. Osobny zbiór to czasopisma, które gromadzone są również od początku istnienia biblioteki. Obecnie w posiadaniu tutejszej książnicy znajduje się 766 tytułów [w prenumeracie stałej 76]. Bardzo interesująca jest kolekcja ok. 20 tytułów z XIX wieku. Wśród najcenniejszych zbiorów Biblioteki znajduje się 78 starodruków [najstarszy z 1596 r.], a także ponad 1000 woluminów z XIX wieku, często o pięknych oprawach. W trakcie opracowywania znajdują się zbiory audiowizualne, wśród których interesujące są nagrania z różnorodnych konferencji, seminariów i spotkań odbytych na terenie WSD, artykuły, księgozbiór XIX-wieczny. Zbiory książkowe i czasopisma opracowywane są w systemie komputerowym „KOHA”.

Poniedziałek 900 - 1600
Wtorek 900 - 1600